Rugăminte pt incepatori !

Pentru ca parerea voastra conteaza. Asteptam sugestiile, criticile si recomandarile voastre aici.
rominextm
Traducător

Rugăminte pt incepatori !

Postby rominextm » Sun Jun 04, 2017 4:24 pm

Am urcat recent traducerea pt "The Big Bang Theory" 10x20. Când am tradus, am lăsat liniile de traducere în întreaga lungime fără a le împărți în 2 sau 3 rânduri pt că un program de video player cu opțiunea de splitare automată a liniei, setată, o va face în mod automat. Și de altfel, cam toate programele de player au setarea default. Dar s-a găsit o persoană care să-mi atragă atenția că liniile de traducere sunt prea lungi și-mi indica și locul din forum de unde să iau aminte. Dragi "greenhorn-i", citiți aceste rânduri și luați aminte. Uitați-vă la setările programului vostru de player și nu mai dați cu bâta-n baltă. Păcat de lemn. Eu folosesc media player classic. Se poate descarca free. Și BSPlayer are aceleași setări. Iar un dvd-player din tv, "the same stuff !"
Tocmai de aceea am lăsat liniile nerupte pt ca priviitorii să-și verifice imediat setarea de splitare. Nu știu de ce nu se obosesc unii să-și facă cont pe forum și să dialogheze pe pm.Ar fi mai decent. Rog și pe unul din adm să șteargă comentariul pe care-l consider neavenit. Mulțumesc.
Some call it piracy, we call it freedom! (Anonymous)
Iisus a fost ok dar discipolii săi au fost nişte ordinari (John Lennon)