Fotbal International

Locul discutiilor despre sport.

Moderator: Monden moderators

alexynho91
Traducător

Re: Fotbal International

Postby alexynho91 » Sun Apr 13, 2014 4:50 pm

Doar eu am activitate pe aici ? Oh well... :''>
clasament.jpg
clasament.jpg (27.55 KiB) Viewed 5649 times
Încă patru finale. Dare to dream ! :D
alexynho91
Traducător

Postby alexynho91 » Sat Apr 19, 2014 8:22 pm

Sunderland trimite titlul pe Anfield. <:-P După ce miercuri a reușit un 2-2 surprinzător cu cei de la Manchester City, astăzi a recidivat și a învins-o cu 2-1 pe Chelsea. De remarcat că Sunderland a jucat ambele meciuri în deplasare, iar golul de 2-1 din meciul cu Chelsea a fost marcat de jucătorul lui Liverpool, Fabio Borini (iar eu care ziceam că e o trompetă de jucător :D ). Lupta încă nu s-a încheiat, dar eu zic că 99.9% titlul va merge pe Anfield. It was about the friggin' time !
IonCuVaca
Sincronizator

Postby IonCuVaca » Sun Apr 20, 2014 2:24 am

alexynho91 wrote:Sunderland trimite titlul pe Anfield.
A mai pierdut Liverpool titlul in ultima etapa, asa ca chill. In fotbal mingea e rotunda, orice e posibil (bine...aproape orice, caci in duelurile Steaua - Dinamo se stie cine e #1).

PASTE FERICIT MICROBISTII MEI !!! :-* :-* :-* :x :x
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,
The courage to change the things I can,
And the wisdom to know the difference.

Image
SudTeamRomania
Traducător

Postby SudTeamRomania » Sun Apr 20, 2014 10:44 am

Tată, iartă-l căci nu știe ce spune... >:D< ;)
18 titluri de Campioana
13 Cupe ale Romaniei
2 Supercupe a Romaniei
Semifinalista a Cupei Cupelor
Semifinalista a Cupei Campionilor Europeni
neoh
Traducător

Postby neoh » Sat Jul 19, 2014 12:21 am

In Polonia, daca nu stiati, liga 3 de la ei era impartita in doua divizii. De sezonul asta s-a facut o singura liga 3. Toti restructureaza pentru ca e mai usor sa ai o singura divizie cu echipe bune si care se pot sustine singure, decat 7 divizii cu echipe care nu pot promova, ca daca urca la un nivel superior nu mai au bani. Asa trebuie facut si la noi, pana la liga 3 ar trebui sa avem o singura divizie.

Prima liga 14 echipe sunt de ajuns, asta fiind elita, dupa care liga 2= 18 echipe si liga 3= 18 echipe. De la liga 4 in jos pot lasa asa cum sunt si pot face un playoff gen liga si promoveaza doar patru care pot fi. In acest playoff participand doar castigatoarea din fiecare judet. Sau daca timpul e prea lung se pot face gen cupa, tur/retur.

La liga 1 retrogradeaza 2 si una joaca baraj ca in germania.
La liga 2 promoveaza 2 si una baraj si la retrogradare retrogradeaza 3 si una baraj.
La liga 3 promoveaza 3 si una baraj si retrogradeaza 4.

Eu cred ca e un sistem destul de competitiv.

Daca nu se poate cu 18, cu cate se poate. Dar asa macar nu vor mai exista echipe gen Corona sau Vaslui (care a jucat atatia ani in liga 1) si care acum s-au desfiintat. Fotbalul nostru e o rusine. Plus ca m-am saturat ca in fiecare an sa se infiinteze o noua echipa si sa se redenumeasca. Este penibil. X( ACS Buftea s-a transformat in FC Clinceni, acum FC Clinceni s-a transformat in FC Academia Arges Pitesti.
Peste tot echipele fuzioneaza sau isi mai schimba actionariatul sau patronul sau numele prin fuziune, dar nu se muta dintr-un oras in altul, nu se schimba numele unei echipe de la un sezon la altul, nu se fac magariile de la noi. X( :-G

In Olanda li s-au dat voie echipelor mari ca echipa a doua sa poata juca in liga 2 de la ei. Inainte nu aveau dreptul. Peste tot oamenii incearca sa imbunatateasca fotbalul, la noi se vede clar ca involuam. :-w
IonCuVaca
Sincronizator

Postby IonCuVaca » Sat Jul 19, 2014 2:53 pm

neoh wrote:Dar asa macar nu vor mai exista echipe gen Corona sau Vaslui (care a jucat atatia ani in liga 1) si care acum s-au desfiintat.
:))

Vaslui s-a infiintat in 2002 iar Corona prin 2009-2010. Care "atatia ani"? ;;) Adica echipele astea sunt mai mici decat mine, nu prea merge sa zici au "pedigree" in campionatul intern.

Doar moldovenii au mai scos capul putin la rampa (primele 3 locuri, meciuri in Europa, etc) ca a investit Porumboiu la inceput, dar in rest....poate sa se desfiinteze oricand, nu am nimic impotriva. Atat ei cat si Corona.

Mai trist e ce se intampla cu alte echipe de traditie gen Gloria Bistrita, care s-a infiintat in 1922 si se zbate in liga secunda. Asta e club adevarat, care are mai mult de juma' de secol vechime si care a jucat 20-25 de sezoane in prima divizie.
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,
The courage to change the things I can,
And the wisdom to know the difference.

Image
alexynho91
Traducător

Postby alexynho91 » Sat Mar 05, 2016 11:59 pm

Se pare ca in Anglia nu vrea nimeni campionatul. Surprizele se tin lant, iar Leicester se distanteaza. Eu acum ma intreb, cati microbisti din Romania erau fani Leicester de mici ? :))