Detectorists (2014)

Ati vazut ultimul episod din serialul preferat si vreti sa va spuneti parerea, aici este locul.
Movie Guru

Detectorists (2014)

Postby mateicoman » Sun Apr 15, 2018 6:45 pm

In lumina si pacea ce urmeaza invierii Domnului e tocmai potrivit de amintit despre un serial englezesc, de valoare, filmat in calmul naturii extraordinare, un serial care se distinge prin discursul sau curat si foarte placut.
Ca sa spunem pe un ton zambaret, se intelege asta, serialul are sens si sensibilitate.
Doi impatimiti ai cautarii de metale pretioase intr-un cadru superb isi infrunta soarta intr-o comedie atipica, cea a vietii.
Eu cred ca e destul... aur acolo, in serial.
L-am ales dintr-o multime de seriale noi unde personajelor, in continuu, le ies din gura numai sexe (iar asta e cam cu dus si intors, pentru ca ele de obicei trebuie sa iasa din pantaloni).
Este un serial dintre cele noi, foarte ascuns si, totusi, ... foarte apreciat de public.
Si o muzica ce dezvaluie esenta, cu sonoritati specifice traditionale britanice si multi "mmm" in unele episoade!
La baza personajele par a fi doi ratati, dar usor-usor capata calitati si, cu fiecare detaliu, totul devine mai interesant.
Cel mai indragit personaj in seria 1 este Becky.
Desi e scris corect, tin sa mai precizez o data ca ma refer la personaj, nu la actrita ce interpreteaza acest rol. Despre asta nu am autorizatia sa vorbesc. Nu risc sa primesc un sucitor in cap!
E un serial frumos! Englezii se pricep la asta.