Only Fools and Horses (1981)

Ati vazut ultimul episod din serialul preferat si vreti sa va spuneti parerea, aici este locul.
Movie Guru

Only Fools and Horses (1981)

Postby mateicoman » Thu Feb 23, 2012 12:03 pm

Serialul cu cel mai mare succes la public in Marea Britanie. Este povestea a doi frati, cel mai in varsta mai smecher, celalalt mai novice, care incearca sa-si puna pe picioare propria afacere, vazand tot felul de oportunitati care mai de care mai deosebite dar si inselatoare totodata.
Atmosfera foarte vesela este intretinuta si de al treilea personaj, Grandad - Lennard Pierce, un batranel foarte simpatic.

Movie Guru

Re: Only Fools and Horses (1981)

Postby mateicoman » Tue Oct 21, 2014 8:38 am

De cateva zile am (re)luat la rost acest serial si mi-am zis ca nu e frumos sa rad pe infundate de aceea va zic si voua.
Chiar daca-l stiti cred ca va face placere sa va amintiti de cei doi frati - proba de nebuni! :)

Movie Guru

Postby mateicoman » Thu Oct 23, 2014 4:59 pm

La sezoanele mai din urma vad ca durata episodului s-a marit de la 30 la peste 50 de minute, dar li se iarta si asta pentru ca unele episoade sunt tari de tot, ca de exemplu ultimul pe care l-am vazut, The Frog's Legacy.
E un serial la care se poate spune aia cu orice asemanare cu realitatea e..., stiti bine, de aceea ma si distreaza, ca se aseamana cu anii '90 de la noi si mai mult ca sigur cu acei ani ('80) de la ei. Va mai amintiti acei "plonkeri" ? :)

Trekker
Yahoo Messenger: emilhirdau

Postby Mr_H » Thu Oct 23, 2014 6:51 pm

Dacă îl recomandaţi, o să-l urmăresc şi eu.
"Adevărul e de obicei doar o scuză pentru lipsa de imaginaţie." Elim Garak

Movie Guru

Postby mateicoman » Thu Oct 23, 2014 9:50 pm

In opinia mea este un serial de comedie bun si renumit pe deasupra, cu situatii si poante amuzante. Te distrezi si te minunezi cu fratii astia doi. Pe mine ma amuza tare si acum, la a doua vizionare.
Chiar acum am terminat alt episod, Chain Gang, de asemenea reusit.
Eu il recomand pentru un ras sanatos! :)

Traducător

Postby alabala » Fri Oct 24, 2014 10:12 pm

Și mie mi-a plăcut și cred că am să-l revăd și eu curând.
http://www.imdb.com/title/tt0081912/" target="_blank că dl Coman a uitat :)

Movie Guru

Postby mateicoman » Fri Oct 24, 2014 11:58 pm

Multumesc pentru completare.
Nu gresiti daca faceti aceasta alegere.
Eu am ajuns la seria a 6-a. Tocmai l-am terminat pe 4, The Unlucky Winner Is..., mare haz!
Merge brici seria, toate sunt faine pana acum. Si nici macar n-am amintit de episodul 1, Yuppy Love, care, la randul lui e bun.
:)

Movie Guru

Postby mateicoman » Mon Oct 27, 2014 11:02 pm

Daca tot vorbeam de seria 6 sa mai remarcam si episodul 7, The Jolly Boys Outing, o excursie tipic englezeasca organizata de nimeni altul decat Del Boy, dar frumoasa si neobisnuita din acelasi motiv.
Si daca vorbim de episode lungi, neaparat mai trebuie amintit si S05E9 - Dates
Este o intalnire... de vis intr-un episod de asemenea foarte reusit.
Inca unul foarte lung pe care tocmai l-am terminat de vazut, explozivul Miami Twice (S07E07&08)
Dupa ce isi boteaza copilul si face o afacere cu vinuri romanesti in stilul sau caracteristic, Del cansidera ca are dreptul sa-si ia o vacanta la Miami unde... reediteaza "Nasul", cea mai simpatica varianta facuta vreodata!

Movie Guru

Postby mateicoman » Fri Oct 31, 2014 12:41 pm

Din ultima parte a serialului, in afara celor de care am amintit, ar mai fi de mentionat episoadele "Mother Nature's Son" (Del e acum "regele apei minerale") si "Strangers On The Shore" (o plimbare peste Canalul Manecii cu fel de fel de surprize amuzante).
Am vazut ca a mai aparut un filmulet anul acesta, "Beckham in Peckham (2014)".

Traducător

Postby alabala » Wed Nov 05, 2014 11:00 pm

Am ajuns și eu la sezonul 5 și până acum cel mai mult mi-a plăcut episodul în care încerca Del să vândă copilul studentei străine.

Movie Guru

Postby mateicoman » Thu Nov 06, 2014 10:16 am

Revin cu inca o interventie in doua puncte, mai ales dupa aceasta a celei mai simpatice traduizeoze pe care o stiu pe aici, care imi confirma o data in plus niste pareri despre acest serial.
Primul: in general, la seriale, cand e vorba de cele mai bune episoade, majoritatea exemplifica cam aceleasi episoade.
Exista si seriale, ca acesta, la care fiecare persoana iti va exemplifica cu totul alte episoade decat ceilalti, lucru ce arata ca e facut pentru multe gusturi, nu e monoton, si e o dovada a valorii sale. Si pe net se gasesc mai multe clasamente, fiecare cu diverse favorite.
Mai mult, pe tema diversitatii, fiecare serie e preocupata de altceva (nu cei doi, ca ei au aceeasi preocupare mereu, sa devina milionari :)) ), aduce noi subiecte si asta functie de varsta personajelor.
De aceea e un serial bun, in care gasesti lucruri pentru orice varsta.
La al doilea punct, in legatura si cu primul, vreau sa amintesc cateva episoade pe care nu le poti uita, din seriile de inceput, de 30 minute, deoarece nu am vorbit de ele si pentru a nu fi nedreptatite fiindca sunt destule episoade frumoase si acolo.
Imi amintesc acum No Greater Love, Healthy Competition, A Touch of Glass, ultimul fiind un episod in care ia contactul cu aristocratia, iar pentru ca alabala a ajuns la seria 5, amintesc o alta tentativa simpatica a celor doi frati de a intra in lumea buna, din acea serie, A Royal Flush.
Vizonare placuta tuturor celor care aleg acest serial! :)

Traducător

Postby alabala » Thu Nov 06, 2014 5:17 pm

Eu nu prea am fost atentă la titluri, dar mi-a plăcut și mie Healthy Competition și din ce-mi mai amintesc acum, episodul în care s-au îndrăgostit amândoi de nepoata lui Triggs și a învățat Del să zboare cu planorul sau cel în care credea Rodney că e urmărit de poliție pentru viol :).
Episoadele în care intrau în contact cu nobilimea mi-a plăcut mai puțin, așa de mari erau gafele lui Del că-mi venea mai degrabă să-mi acopăr ochii să nu văd decât să râd.