Atlantis (2013)

Ati vazut ultimul episod din serialul preferat si vreti sa va spuneti parerea, aici este locul.
Movie Guru

Re: Atlantis (2013)

Postby mateicoman » Mon Dec 16, 2013 3:05 pm

Am reusit sa vad si ultimele episoade. Totul e mit aici (in serial). Personajele se cam joaca cu focul in aceste episoade, dupa cate am vazut. Normal ar fi trebuit sa se joace cu mitul lui Prometeu. :)

Movie Guru

Postby mateicoman » Mon Dec 23, 2013 12:01 am

A venit si ora incheierilor de conturi. Pacat ca acum cand si-a intrat in ritm se termina seria (ingrasa porcul de Craciun). Ma bucur ca de vreo 3 episoade si Pitagora are de treaba, nu mai e pe post de planta agatatoare ca pana atunci.
Subtitrari frumoase, ca de obicei. Tensiune maxima la jumatatea acestui episod dublu. Cred ca se va termina "x" (sau egal).

Movie Guru

Postby mateicoman » Mon Dec 30, 2013 8:52 pm

Am reusit sa vad sfarsitul de episod dublu. E bun si cateva cuvinte:
Sfarsit de serie venit cand trebuia dupa ce Hercule a cam obosit cu gratiile acelea si fara de-ale gurii.
Secretul a fost pastrat foarte bine pana in ultimul episod si de aceea ma asteptam ca Jason (Iason pentru cei de pe celalalt site de subtitrari) sa fie cel putin mama "lui" Nana Mouskouri.
Dupa ce l-a cautat doar in primul episod, Jason l-a gasit pana la urma, din intamplare, in ultimul, pe tatal sau. In seria urmatoare tatal sau il va cauta pe Jason pentru ca si-a uitat in pestera cheile de la centura printesei.
Poanta cu lasatul barbilor propusa de Hercule si luata apoi in zeflemea de prietenii sai de-a lungul seriei e de pomina.
Va urma, se zice, cine stie cat?
Cu respect!
:)

Movie Guru

Postby mateicoman » Tue Dec 31, 2013 12:07 am

Cu scuzele de rigoare mai intervin o data pentru ca nu am adus aminte de ceva important: regele, care pana acum doar a stat in pat si a baut otrava cateva episoade bune, s-a cam saturat de asta si a facut regizorului o petitie prin care ii cerea foarte respectuos ca macar in ultimul episod sa aiba parte si el sa puna gura pe antidot. Petitia fiind aprobata, iata ca ii da posibilitatea unei nominalizari la premii pentru filme de televiziune, daca exista, pentru modul foarte veridic in care a sorbit acea licoare binefacatoare.
Inca un mic paragraf (si important) de multumire celor doi viteji care s-au aventurat in Atlantis pentru a se ocupa de traducerea acestui serial.
>:D< <:-P >:D< :)

Movie Guru

Postby mateicoman » Wed Jan 01, 2014 8:25 am

Am uitat sa va spun ca otrava era intotdeauna calda deoarece regina o tinea mereu intre tate. De, tot confortul, ca pentru un rege!
Nu am vorbit niciodata de Oracol. Oracolul a fost bun chiar pana in clasa a 12-a. Acum, acesta din film are prezicerile putin mai bune decat precizia meteorologilor (plus sateliti) in ce priveste venirea acestei ierni.