Rome

Ati vazut ultimul episod din serialul preferat si vreti sa va spuneti parerea, aici este locul.
Traducător
Website: http://www.titrari.ro

Rome

Postby SudTeamRomania » Sun Aug 26, 2007 9:59 pm

Am vazut primul sezon de 12 episoade, extraordinar si o subtitrare pe masura, multumiri lui adio67 si ceilalti.
La inceputul dvd-ului apare un trailer de la INVASION, stie cineva care-i treaba cu el, este aparut cumva ?
18 titluri de Campioana
13 Cupe ale Romaniei
2 Supercupe a Romaniei
Semifinalista a Cupei Cupelor
Semifinalista a Cupei Campionilor Europeni

Member

Postby mikky » Sun Aug 26, 2007 10:06 pm

Filmul sau serialul? La film a aparut doar un cam amarat pana acum.

Hitman
Yahoo Messenger: hitman_mail

Re: Rome

Postby CucuBau » Sun Aug 26, 2007 10:12 pm

SudTeamRomania wrote:Am vazut primul sezon de 12 episoade, extraordinar si o subtitrare pe masura, multumiri lui adio67 si ceilalti.
La inceputul dvd-ului apare un trailer de la INVASION, stie cineva care-i treaba cu el, este aparut cumva ?
Asta pe langa faptul ca sunte la comentarii seriale. Tu ce spui, mikky, este vorba de film sau de serial? :)
Sancţionez orice abundenţă de agramaticalităţi, indiferent cine le comite. Oricine poate comenta, traducător sau doar simplu membru. Iar replici de genul "le fac gratis" sunt apanajul loserilor și proștilor.

Member

Postby mikky » Sun Aug 26, 2007 10:16 pm

Vad si eu sa citesc nu trebuie sa bolduiesti sau sa pui italice. Comentariul referitor la Rome l-am inteles, de asta cred ca e la seriale. Cat despre cel de la Invasion putea foarte bine sa fie de la serialul Invasion care s-a terminat de ceva timp si la care au aparut dvd de mult sau de filmul mai recent care abia s-a lansat in cinematografe. Nu stiu de ce trailer e vorba pt ca nu m-am uitat la dvd.

Hitman

Postby CucuBau » Sun Aug 26, 2007 10:23 pm

A, daca tu de Invasion intrebai, atunci nu stiu nici eu. Nici eu nu m-am uitat la DVD-uri, m-am uitat la HD-uri la Rome...
Sancţionez orice abundenţă de agramaticalităţi, indiferent cine le comite. Oricine poate comenta, traducător sau doar simplu membru. Iar replici de genul "le fac gratis" sunt apanajul loserilor și proștilor.

Traducător

Postby SudTeamRomania » Sun Aug 26, 2007 10:26 pm

OFF TOPIC !

Serialul Invasion, pe dvd-urile originale made in Romania, apare la inceput reclama din Invasion...nu se numeste trailer ?
http://www.imdb.com/title/tt0460651/
18 titluri de Campioana
13 Cupe ale Romaniei
2 Supercupe a Romaniei

Hitman

Postby CucuBau » Sun Aug 26, 2007 10:32 pm

Ba da, trailer sau teaser se numeste.

Member

Postby mikky » Sun Aug 26, 2007 10:40 pm

Teaser, trailer, promo cum vrei tu. Problema noastra e ca nu am inteles daca te refereai la serial sau filmul cu acelasi nume. Acum e clar

Movie Guru

Postby mateicoman » Thu Oct 10, 2013 3:06 pm

Nu se poate spune ca e foarte reusit, dar nici prost nu e. E un serial bun. Si fiindca nu l-am vazut si iar am dat de el, am vazut primele 12 episoade.
Nu iubesc, in general, serialele foarte lungi.
Nu pot sta sa vad - asta nu e pentru fanii serialului din care am desprins personajele, cu care nu am nimic, dealtfel - ca Boby a fugit cu bautura lui Sue Ellen, drept pentru care ii spune lui J.R. sa ia atitudine, iar acesta, care nu se duce la psiholog, ca sa se racoreasca, i-o "trage" lui Cliff sau cum il cheama, si gata episodul si uite asa se lungeste treaba cat nu face.
Rome nu e asa. Mai mult, e indirect educativ.
Este facut inadins asa, ca nu cumva vreun elev sa zica la ora lectia asa cum e in film, cum se intampla odinioara cu elevii nepregatiti datorita ecranizarilor clasice fidele scrierilor, ci sa puna mana pe carte sa vada cum a fost de fapt.
Sunteti de acord, cred, ca elevul nu poate spune ca Antoniu s-a dus la A. si i-au tras un sex pe cinste dupa care au discutat, in final, si ceva afaceri. Asta nu influienteaza la notare. Oricum, in bine nu prea sunt mari sperante.
Il recomand cu caldura tinerilor pentru lectia de anatomie necesara si foarte bine pusa la punct (cu stil).
Alte remarci:
Serialul inainteaza cu greu. Atatea razboaie au lasat urme. Toata lumea are chef de sex. De atata sex cu greu mai incape altceva (pe la ep. 8).
N-au putut si ei sa-l omoare pe Iulica in ep. 13 ? Macar isi justifica si el de ce a avut ghinion.
Cine a vazut si seria a 2-a e rugat sa isi dea o mica parere, daca doreste. Eu multumesc mult cu anticipatie! :)

Traducător

Postby SudTeamRomania » Thu Oct 10, 2013 8:53 pm

Pastreaza aceeasi linie, un pic mai bun decat primul sezon, insa nu-mi place cum se termina, este de vazut. ;)
18 titluri de Campioana
13 Cupe ale Romaniei
2 Supercupe a Romaniei

Movie Guru

Postby mateicoman » Fri Oct 11, 2013 5:12 pm

Se termina nasol (asta o fi nanafonie? :) )? Sa nu-mi spuneti, maestre, ca iar invie Iulica! Ca l-au hacuit aia rau de tot! Si porcii sunt sacrificati mai elegant.
Daca e mai reusita partea a 2-a e si mai bine. Oricum pana aici serialul mi-a fost simpatic si avand in vedere aceste amanunte il voi urmari in continuare.
Multumesc pentru comentariu ce imi e de mare folos.

Traducător

Postby SudTeamRomania » Fri Oct 11, 2013 11:39 pm

Nu va spun nimic, vizionare placuta. :)
18 titluri de Campioana
13 Cupe ale Romaniei
2 Supercupe a Romaniei

Movie Guru

Postby mateicoman » Sun Oct 27, 2013 2:52 pm

Am vazut cam jumatate din seria a 2-a si sunt de aceeasi parere cu maestrul SudTeamRomania, seria aceasta e mai buna decat prima. Imi place. Asta nu inseamna ca prima serie nu e buna.
In alta ordine de idei, cateva remarci de alta natura:
- Octavian, Agripa si gasca lor sunt prea mititei, au momente in care parca sunt baietii in curtea scolii,
- scenaristul, in unele momente, parca s-a inspirat din stirile protv, :))
- mirarea mare e ca la cati ajungeau in Roma dornici sa conduca Republica, ce se transformau imediat in dictatori, totusi Italia n-a devenit inca o tara comunista. :)

Movie Guru

Postby mateicoman » Tue Oct 29, 2013 5:57 pm

Este un serial foarte placut, chiar de nota 10. Puteau sa il continue macar pana la ... ruperea Imperiului in doua. :)
(cine stie, poate apareau chiar si Asterix si Obelix)
Finalul e asa cum spunea maestrul SudTeamRomania, dar ne pregatise pentru asta episod cu episod. Initial am crezut ca e mai grav, ca apare Boby cu Enola Gay si termina Roma de tot, ca ea e personajul principal la urma urmei!
In alta ordine de idei:
- imi place melodia de pe generic. E cumva ceva de genul: Ismaile, cantam gazel!
- se pare ca sotia Cezarului avea inca de pe atunci silicoane. Si tot vizavi de asta, Cleopatra, care in sfarsit reapare, poarta un sutien metalic, de parca merge la batalie, nu in pat.
- multi si-au exprimat regretul ca serialul a avut doar 2 serii si nu a mai continuat. Cu cine? Ca daca mai tinea mult omora si calul Cezarului si-l facea salam de Sibiu. Probabil sa-i dea aer shakespearian, de aia i-au casapit aproape pe toti.

Traducător

Postby SudTeamRomania » Wed Oct 30, 2013 1:01 am

Corect, cat despre silicoane pot spune ca nu aratau rau...puse in opera :D.
18 titluri de Campioana
13 Cupe ale Romaniei
2 Supercupe a Romaniei

Movie Guru

Postby mateicoman » Wed Oct 30, 2013 8:49 am

Nu m-a deranjat deloc, era doar o constatare despre vechimea descoperirii.
Cat despre Boby, care, poate, are multi fani, nu cunosc, ca sa nu-i deranjeze vom schimba putin meniul.
Vine Nero trage 2 cd-uri (sau dvd-uri) si apoi da foc Romei (probabil se incinge prea tare)! :))