Jane the Virgin

Moderator: Junior moderators

queensoft666
Member

Jane the Virgin

Postby queensoft666 » Fri Aug 11, 2017 12:29 pm

Sezonul 3, aparut in 2016, se incumeta cineva la o traducere ?
http://www.imdb.com/title/tt3566726/
Multumesc.
queensoft666
Member

Re: Jane the Virgin

Postby queensoft666 » Fri Aug 18, 2017 9:03 am

Am tradus singur primele 3 episoade.
Dar, la viteza maxima, adica Google Translate (surprinzator de bun, totusi), apoi corectura manuala, mai scapa unele greseli [minore] ;)
O sa le pun pe site cind sint toate gata, poate vrea cineva sa le corecteze mai mult.
FTruffaut
Member

Postby FTruffaut » Mon Sep 18, 2017 10:33 am

La fel de virgine precum cunostintele tale de limba engleza, nu-i asa, queen? /:)
queensoft
Member

Postby queensoft » Tue Oct 17, 2017 6:59 pm

Eu cred ca sint suficient de bune, stai linistit.
Mai rau stau cu romana, pentru traduceri, in special.
Daca poti sa-mi dai niste exemple, nu ma supar.

Revenind la oile noastre, se apuca cineva de sezonul 4, deja a aparut primul episod.
Tutoriale, programe freeware, Vista DreamScene
ColonelFear
Member

Postby ColonelFear » Wed Oct 25, 2017 8:13 pm

Mai bine te-ai apuca de invatat engleza, e clar ca nu le ai, altfel n-ai mai cere subtitrari. Acum shhhh :-$ ca vine camasa de forta
FTruffaut
Member

Postby FTruffaut » Wed Oct 25, 2017 8:30 pm

Mersi ca te-ai autentificat pe forum cu un cont mai vechi, doar asa, in speranta ca vechimea contului si culoarea diferita a numelui de utilizator vor da o mai mare gravitate mesajului tau.

Repet, pune mana si invata engleza si uita-te la serial fara subtitrare. A, si sper din tot sufletul sa nu faca cineva prostia "sa se apuce de sezonul 4". Renunta la tonul poruncitor; de asemenea, nu strica si un "va rog" sau un "va multumesc anticipat". Sau inca traiesti cu iluzia ca esti vreo regina a forum-ului asta fantoma? Hai, :-$ !
queensoft
Member

Postby queensoft » Fri Oct 27, 2017 8:36 am

Cont vechi, eu?
Cred ca aici ai gresit grav, nu mi-as bate capul cu asa ceva.
Te rog sa iei legatura cu administratorii forumului, sa-ti furnizeze ceva dovezi in acest sens.
Si nu doar IP, este dinamic, deci poate s-a nimerit la 2 useri ceva similar.

Tot astept ceva exemple de greseli, m-ar / m-ai ajuta la corectarea erorilor, sa nu te mai deranjeze atit de mult pe viitor.

De ce sa nu traduca nimeni sezonul 4?
Daca nu iti place tie un serial/film, asta inseamna ca nu trebuie sa placa nimanui?
Daca nu asta ai vrut sa spui, scuze, exprimarea [confuza] asta mi-a dat de inteles.

Ton poruncitor cred ca ai inteles doar tu, nu era deloc intentia mea asta.
Va rog si multumesc - hmmmm, nici eu nu am auzit asa ceva, macar pentru straduinta in a traduce aceste episoade.
Da, cu tot cu greseli, cum deja am spus.
Puteam sa primesc ceva multumiri (desi nu asta era intentia mea), poate ceva exemple de greseli, poate cineva sa faca niste corecturi.
In nici un caz nu ma asteptam la asemenea atacuri si jigniri (nu ca m-as oftica, am experienta veche cu netul si uscaturile lui, nu ma palesc asa repede).

Regina - te-ai luat dupa numele contului.
Se refera la Queen - formatia de muzica.
Eu nu am facut aceasta greseala.
Adica nu-mi inchipui ca stau de vorba cu marele regizor F[rançois] Truffaut.
Nici nu aveam cum, avind in vedere nivelul discutiei.

Forum fantoma - aici cam ai dreptate.
Dar nu sint eu cel care cauta cearta, eu am comentat strict pe tema forumului, nu am venit cu tot felul de jigniri si acuzatii fara nici o sustinere (vezi mai sus aia cu exemplele pe care inca le mai astept).

Bafta si nu mai fi atit de incrincenat :)
FTruffaut
Member

Postby FTruffaut » Mon Oct 30, 2017 6:02 pm

Eu tot nu inteleg: utilizatorul queensoft, adica cel care a tradus cateva episoade cu Google Translate, este sau nu un alt cont de-al tau? Daca da, atunci raman la acelasi indemn: mai bine axeaza-te pe studiul englezei, mai rau faci daca incerci sa traduci prin intermediul lui Google Translate. Si nu-ti sugerez asta din rautate sau dintr-un complex de superioritate, dar chiar iti irosesti timpul traducand asa. Parca-i totusi mai bine sa faci o treaba de calitate de la un capat la altul, nu?

In caz ca am inteles eu gresit si nu esti tu acelasi queensoft care a deschis acest thread, atunci nu-ti inteleg frustrarea si nici destul de evidenta tendinta de victimizare. Eu m-am adresat strict autorului primei postari.
ColonelFear
Member

Postby ColonelFear » Mon Oct 30, 2017 6:12 pm

Sarcasmul ala sa il iei si sa-l infigi in cur, da? Faptul ca asculti o trupa ce a fost condusa de un poponar care s-a condamnat singur la nani (apropo, urmeaza pe 24 Noiembrie aniversarea <:-P, muzicienii sunt paraziti ordinari, banii aia apartin statului, a muncitorilor, nu a muistilor respectati de alti muisti la randul lor) nu iti da dreptul sa iti asumi un asemenea aer de superioritate. Oricine stie a asculta muzica, pana si pasarile mele reactioneaza intr-un fel sau altul la melodii, dansand vivace pe ritm, cu gatul. Tu, in schimb, te numeri printre conglomeratele inutile de atomi, din cap pana-n picioare, cu mai putin cortex in capul ala sec decat centimetrii de pe un micropenis. Mars si vezi-ti de salariul tau minim, invata in pula mea engleza, si traieste-ti viata aia mediocra, imputita, in garsoniera luata cu economiile vietii
FTruffaut
Member

Postby FTruffaut » Mon Oct 30, 2017 6:25 pm

Ca sa vin in completarea postarii Colonelului care a instarurat frica aici, merita mentionat si ca serialele sunt cea mai ieftina si vulgara forma de divertisment, la carma carora stau niste evrei burtosi cu penisuri in erectie mai mici decat lungimea bancnotelor de 100 dolari cu care se sterg la cur si care, in loc sa le arunce la veceu, se prefigureaza in serialele pe care le devorati voi cu atata entuziasm - ehei, ce bine era daca queensoft ar fi cerut subtitrari la vreun film netradus de mari maestri ai cinematografiei, precum Jean Eustache, Eric Rohmer, Abbas Kiarostami, Hou Hsiao Hsien, Edward Yang sau Maurice Pialat, ca sa dau doar cateva exemple. Scuzati-ma ca va zic, dar pana si orele investite intr-un joc video sunt mai chibzuite decat cele petrecute in fata serialelor /:)
queensoft
Member

Postby queensoft » Tue Oct 31, 2017 9:11 am

AAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHHAHAHHAH !!!!!!!!
Bajeti, mi-ai inseninat ziua!!!!!!!!!
Serios, iau viteza mai greu dimineata, dar astazi m-ati distrat din prima.
Nici nu mai comentez aberatiile voastre, sa nu-mi stric dispozitia.
Bafta si nu uitat sa mai respirati din cind in cind, printre episoadele de dementa si cum vreti voi sa-i ziceti (sau doctorii, eu zic sa va lasati pe mina personalului specializat) :) :)
ColonelFear
Member

Postby ColonelFear » Tue Oct 31, 2017 6:42 pm

AAAAAAAAAHAHAHAHAHAHAHAHAHA! Mersi ca razi de tine insuti, retardatul pulii mele, dar sa stii inainte de toate ca-s medic, asa ca nu doar ca te bag in pizda ma-tii, dar te si scot si te renasc, sper, un pic mai putin autist decat inainte. Nu exista episoade de dementa, apropo, ci episoade psihotice acute, ceea ce presupun ca voiai sa zici, dar esti prea prost s-o faci cum trebuie, asa ca suge-mi tu pula soft ca o queen, ce zici
FTruffaut
Member

Postby FTruffaut » Tue Oct 31, 2017 10:23 pm

Mda, raspunsul cliseic al romanului stereotip care e incapabil sa distinga intre niste exagerari voite, de efect, si niste "aberatii", cum le numesti tu. Bat pariu ca daca ai citi ceva poezie suprarealista sau scrieri de unii precum Daniil Harms sau Gogol, tot la fel ai face: lol wut, ce pula mea, ce-i cu bajetii astia, ce naibii au fumat, AHAHAHAHAHAHAHA, ar trebui sa fie internati. Hai, ramai la Queen, cea mai supraapreciata formatie britanica a secolului trecut si alegerea romanului filistin care nu si-a extins orizonturile. Ciao! >:D<
queensoft
Member

Postby queensoft » Wed Nov 01, 2017 10:02 am

Am zis sa nu raspund, vazusem doar ultimul raspuns.
Apoi am vazut si penultima tampenie.
Uite cum facem: nu ne mai certam ca prostii aici pe forum, nu are rost.
In schimb, hai sa stabilim un cuvant cheie, un semn, ceva distinctiv.
Si cind o sa apareti la televizor - ori va aruncati de pe bloc, ori va interneaza cu scandal mare la Spitalul 9, ori va dati foc in fata primariei.... intelegeti voi - faceti si voi semnul, spuntzi cuvantul.
Sa stiu si eu ca v-am influentat viata si ca va ganditi la mine.
Altfel nu-mi explic de ce pierdeti atata timp pentru o porcarie de serial.
Si de ce faceti spume la gura pentru un necunoscut de pe net.
Si de ce va dati de ceasul mortii cu raspunsuri [voit ;)] exagerate pentru niste chestii absolut banale.
Adica, la dracu, de ce naiba ati ales acest serial si acest traducator si acest post pe forum, din puzderia pe care o aveati la dispozitie ?!
Trebuie sa fie ceva, undeva, nu ?!
Deci, astept propuneri pentru cuvantul cheie / semn.
Bafta si sa fiti sanatosi, amandoi, impreuna [in acelasi salon] sau separat [de bare].
FTruffaut
Member

Postby FTruffaut » Wed Nov 01, 2017 1:22 pm

Dar gata, omule, inceteaza cu aluziile astea obraznice cum ca n-am avea toate tiglele pe casa, nu numai ca esti odios de neamuzant, dar te mai si faci singur de ras, afisandu-ti incapacitatea de a livra o replica pe masura postarilor noastre - admite odata ca ai fost umilit si treci la nani. SIngurul care face spume la gura cred ca tu esti, nu vezi ca noi ne distram cu tine prin pauzele de cafea, cand doctorul nu salveaza vieti, iar profesorul se odihneste de la ghidatul studentilor prin sinuoasele cai ale iluminarii? IT sau ceea ce faci tu e la indemana oricui, it-istii sunt sclavii societatii, o generatie gretoasa de carcalaci, cu cosuri pe fata, camasi patate de sos Chipotle si micropenisuri, nimic mai mult. A, si renunta la î din i, e anul 2017, conformeaza-te noilor standarde ale Academiei, nu esti mai impunator, iar mesajele tale nu au astfel vreun aer mai solemn sau intelectual. Hai, gata, ca s-a terminat pauza, ma duc sa le vorbesc studentilor despre Norbert Elias si Isaiah Berlin - ai auzit de ei? Ca s-o dau pe limba ta - lmao, what a vegetable.

A, si bat pariu ca iarasi ai luat totul in serios din postarea asta, nu? Si iar urmeaza sa ne trimiti la Spitalul 9 =))
queensoft
Member

Postby queensoft » Wed Nov 01, 2017 4:05 pm

Ahh, dar nu stiam ca am de-a face cu asemenea 'telectuali rafinati.
Care au o parere proasta despre niste scule pe care le folosesc zi de zi, din domeniul IT.
Adica neah, si doftorul si proful ;) folosesc smartphone / calculator si alte alea, zi de zi, nu ?!
Si niste IT-sti jegosi au grija de ele, nu ?!
Si toate filmele alea piratate pe care le vizionati (de aia postati pe un forum de titrari, nu ?!), sint luate si postate tot de niste IT-isti jegosi.
Eu... chiar putin folosesc bisturiu sau... creta... nu stiu, care e scula profesorilor ?!
Nu-mi spune "creer", ca nu te cred ;)
In fine, cum ziceam, sa nu ne mai certam, vad ca, totusi, va afecteaza discutia asta.
Incheiem pe o nota vesela: stii cum enervezi un prost ?!
ColonelFear
Member

Postby ColonelFear » Wed Nov 01, 2017 7:54 pm

Ei bine, queensoft, daca acum 15 secunde ma aflam pe toaleta si scoteam un cacatel schimonosit pe cur, vreau sa zic ca brusc m-am constipat cand am vazut ca ai postat, urmand sa mi se taie toata "pofta" dupa citirea mesajului tau, ca de obicei, intr-o romana sluta, care se masturbeaza, se caca, se pisa, mananca, si probabil ca va si concepe un copil (intr-o eprubeta, ca nu gasesti tu vreo femeie normala la cap care sa te lase s-o impregnezi, daramite s-o futi) la fel de pauper intelectual ca tine.

Punctul 1 al antitezei, a.k.a muia divina: pai, ba, arogantul inferior ca valoare echimozei pulii mele dupa o sesiune intensa de a mi se suge de catre logodnica mea, cine mortii ma-tii esti tu sa-i comentezi unui "doftor", unui om care si-a dedicat intreaga viata catre una din cele mai nobile profesii, cea de a opera muisti ca tine cu megacolon toxic de la atata Chipotle? Auzi, a ajuns un pulifric care stie diferenta dintre click stanga si click dreapta in 2017, anul in care pana si un chirurg senil de 60 de ani stie sa dea zoom in la poze CT (hai sa te vad pe tine facand asta) sa se compare unui om esential in societate? In visele tale, pulo, nici macar nu esti bun la programarea jocurilor pentru pauzele medicilor, a profesorilor universitari si a inginerilor, adica a oamenilor UTILI societatii, asa ca despre ce vorbim aici, tubercul amorf ce esti? Stai linistit, engleza se invata in 3 saptamani, am un amic pe tir care se uita pana si la asa-zisele "filme psihologice" (pe care probabil ca le frecventi si tu la cinema, muistule) fara subtitrari, intelegand oricum povestea, asa ca, aminteste-mi: de ce faci umbra pamantului degeaba? Mola, omoara-te, ca esti bun doar de prelevat organe.

Punctul 2 al antitezei, a.k.a lipsa severa a umorului: subscriu la ceea ce a spus FTruffaut, si anume ca suferi de sindromul umorului sec, mai ceva ca vodka aia pe care o bei la birou sa o impresionezi pe Marilena de la P7 cu tatele mari; nu, nu se uita la cei care fac salariul minim pe economie, mai ales nu cei ce confunda onanistii profesionisti de birou cu oamenii de stiinta care au dezvoltat electronica PC-ului (nu, doar pentru ca stii de combinatia Ctrl+C, Ctrl+V nu inseamna ca stii sa programezi sau sa faci componente, stai calm)

Punctul 3 al antitezei, a.k.a oda adusa IT-istilor: sarind peste faptul ca nu poti deveni IT-ist in contextul inaltimii peste medie (chiar si cu 1,75, tot recomand sa reconsideri profesia, doar piticii cosati sunt vizati pentru un apex profesionist de 7000 de lei basindu-se pe scaun si murind virgini sau traind in casnicie cu femei urate care ii insala vizual cu masculii adevarati, intelectuali, imaginandu-se seduse de poezii, nu de un tricou Legend of Zelda patat cu Chipotle), sa nu uitam de faptul ca sunteti efectiv cancerul societatii. Nimic nu faceti. Stati la birou, si va benoclati la monitor. Asa, si? A, si ce daca folosesc smartphone-uri medicii? Telefoanele si calculatoarele sunt facute de INGINERI, NU de IT-isti. IT-isti dau laba, inginerii invata, nu uita.

Punctul 4 al antitezei, a.k.a epilogul funerar al lui queensoft: queensoft barbosul, cainele nostru, queensoft nebunul, trage cu tunul, queensoft e IT-ist, nu face nici cat un chist. Apropo, punand ";)" in post nu te face cool, nici faptul ca asculti Queen (asta admiram in clasa a 6-a, ca sa intelegi cat de retardat mintal esti). Mola, si pupa-le picioarele medicului, si a profesorului. Hai, si cu asta te-am rupt.